Moravskoslezský
krajský svaz házené

Sponser Food

Kalendář

<prosinec 2019>
poútstčtsone
2526272829301
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
303112345
26.8.2009 otevřeno: 767 x

Házená v Rožnově pod Radhoštěm slaví 90. let

V letošním roce oslaví oddíl házené v Rožnově 90 let svého trvání. První zmínky o házené v Rožnově se datují od roku 1919, kdy ji rožnovští sokolští nářaďovci začali hrát jako doplňkový sport na sokolském hřišti (na místě dnešní ZŠ Videčská). Tehdy se jednalo ještě o národní (českou) házenou.

Nejdříve jako Sokol, později SK a nakonec TJ Jiskra Rožnov hráli národní házenou až do roku 1956 muži, ženy, dorostenci a dorostenky. Hra se postupně přesunula ze sokolského na škvárové hřiště na Harcovně a v roce 1955 bylo vybudováno nové hřiště u kina. V letech 1955 – 56 se do popředí začala dostávat dnešní mezinárodní házená a poté co se v Rožnově hrála jak národní, tak mezinárodní současně, došlo v roce 1956 k ukončení činnosti národní házené. V roce 1957 začal oddíl pracovat pod hlavičkou TJ Rožnov. Svou aktivní účast ukončily ženy a dorostenky a nově v tomto období vznikají poprvé mládežnická družstva. Na konci 50. a v průběhu 60. let dochází k rozvoji rožnovské házené, kdy se zvyšuje počet družstev, která hrají v soutěžích od II. ligy (muži) až po oblastní přebory (mládež). Přichází úspěchy v podobě dorosteneckého titulu Přeborník ČSR nebo 2. místa mužů v II. lize. Začíná tradice turnajů „O pohár SČSP“. Na práci v oddíle se významnou měrou, kromě dalších dobrovolníků a nadšenců házené, podílí pan Alois Gerlich.

Na počátku 70. let se začíná budovat zcela nový házenkářský areál při ZŠ Pod Skalkou, poněvadž v roce 1964 bylo z důvodů stavby ZŠ Pod Skalkou zrušeno hřiště u kina. V mezidobí stavby nového areálu se házená hrála na hřišti při SZTŠ. V těchto letech i nadále pokračovaly úspěchy rožnovských družstev. Za zmínku určitě stojí postup mužů v roce 1977 do nejvyšší soutěže ČSR - národní ligy nebo zisk titulu „Přeborník ČSR“ staršími žáky. 80. léta se vyznačují postupným nárůstem členské základny. Zvyšoval se především počet mládežnických družstev. V letech 1987 – 88 hrálo v oddíle soutěže celkem 9 družstev, z toho 7 mládežnických. Úspěšně pokračovala turnajová činnosti oddílu, kdy se kromě již zmiňovaného turnaje „O pohár SČSP“ hrál i další tradiční turnaj „O pohár s.p. Loana“.
 
Poslední desetiletí minulého století bylo poznamenáno především změnou politického režimu, která se projevila i ve sportu. V rožnovské házené docházelo v průběhu 90. let ke snižování počtu družstev zapojených do soutěží, taktéž se snížil počet funkcionářů a trenérů, starajících se o chod oddílu. Situace se začala zlepšovat na konci 90. let, kdy se rozvíjí spolupráce oddílu ze ZŠ Pod Skalkou a kdy byla v roce 1997 mládežnická družstva zapojena do projektu „Talent házená“. Krátce se v oddíle obnovila i činnost ženské složky – družstva dorostenek. Mezi sportovní úspěchy tohoto období lze řadit postup starších dorostenců do II. dorostenecké ligy (1992).
 
V právě probíhajícím desetiletí dochází k nárůstu mládežnické členské základny. Výrazný rozvoj mládežnické házené je podpořen získáním statutu sportovních tříd při ZŠ Pod Skalkou. Začíná tradice pořádání turnajů pro mladší a starší žáky s účastí nejen národní, ale i zahraniční. Naše družstva získávají řadu cenných úspěchů a zkušeností. Dobrých výsledků dosahují i v domácích soutěžích (účast v celostátní soutěži starších žáků – Žákovská liga, postup starších dorostenců do II. ligy). Muži postupují v roce 2001 do I. ligy, kde působí do roku 2003. V současné době má klub v soutěžích 8 družstev, z toho 7 mládežnických. Nejmladší školáčci mají možnost se seznamovat s házenou v družstvu přípravky, do které se každoročně v tomto období pořádá nábor mezi nejmladšími dětmi na rožnovských školách. Členskou základnu tvoří 230 členů ( z toho 144 mládež). 
 
Chtěli bychom upřímně poděkovat všem našim hráčům, dobrovolným pracovníkům, funkcionářům a příznivcům, kteří se zasloužili o rozvoj rožnovské házené za uplynulých      90 let za jejich přízeň a nadšení a do dalších let nezbývá než popřát rožnovské házené a všem jejím příznivcům hodně sportovních úspěchů a pokračování dlouhé a úspěšné tradice. Devadesátiletá historie házené v Rožnově pod Radhoštěm si to jistě zaslouží.
 
Devadesát let svého trvání oslaví rožnovští házenkáři a široká házenkářská veřejnost, děti i dospělí, sportovně-kulturním odpolednem, konaným dne 5.9.2009 od 14:00 hod. v areálu venkovního hřiště ZŠ Pod Skalkou, kde budou k vidění ve sportovním zápolení, jak legendy rožnovské házené, tak nejmladší reprezentanti nastupující generace.

 

Diddy Dvořáková

 

ZDE najdete Plakát oslav 90. výročí založení házené v Rožnově pod Radhoštěm